ســـازمــان قطار شهــری قــم

Qom Urban Railway Organization

آیت الله اعرافی: پیشرفت پروژه مترو قم نسبت به بازدید سال 1397 قابل توجه است

21 بهمن 1402

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با حضور در ایستگاه مترو شهید مطهری ضمن بازدید از روند احداث این ایستگاه در جریان آخرین وضعیت اجرای پروژه بزرگ خط یک مترو قم قرار گرفت.

image

به گزارش واحد خبر سازمان قطار شهری شهرداری قم  ظهر روز دوشنبه در حاشیه آئین افتتاح 57 پروژه شهرداری قم که به مناسبت ایام دهه فجر و در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد، آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور به همراه جمعی از مدیران شهری از ایستگاه مترو شهید مطهری بازدید کردند.
در این بازدید مدیرعامل سازمان قطار شهری قم با تشریح آخرین وضعیت پروژه کلان فاز نخست خط 1 مترو قم گفت: فاز نخست  خط 1 مترو قم با اختصاص واگن آماده انجام مراحل تست گرم و بهره‌برداری می باشد و در خصوص اختصاص واگن نیز راهکارهای مختلف توسط وزارت کشور به‌عنوان متولی تأمین ناوگان مترو در حال انجام است.
محمدرضا انگشت‌باف پیشرفت فیزیکی 2 ایستگاه مسافری فاز نخست را بیش از97 درصد عنوان کرد و افزود: در این فاز از 6 ایستگاه، 2 ایستگاه آن آماده بهره‌برداری بوده و ایستگاه‌های عبوری  نیز در حال انجام مراحل عمرانی است تا در آینده امکان عبور ایمن قطار وجود داشته باشد.
وی افزود: برای توسعه مترو قم به سمت مسجد مقدس جمکران نیز که مورد تاکید ارکان سازمان قطار شهری و شورای اسلامی شهر قم می باشد، برنامه ریزی اولیه صورت پذیرفته و اقداماتی از قبیل بازنگری، مطالعات، طراحی و تهیه اسناد مربوطه در حال پیگیری و انجام می باشد که برای اجرای این فاز از پروژه طی برنامه 4 ساله با تکمیل حداقل 3 ایستگاه و ۹ کیلومتر مسیر، نیاز به تأمین اعتباری بالغ بر ۶۰۰۰ میلیارد تومان می باشد.
محمدرضا انگشت باف در ادامه از بومی سازی بخش عمده‌ای از تجهیزات و روسازی  در پروژه مترو قم برای اولین بار در سطح کشور خبر داد و آن را موجب کاهش خروج ارز از کشور و گام بزرگی به سمت خودکفایی و به حداقل رساندن واردات در زمینه صنعت ریلی کشور دانست. 
آیت الله اعرافی ضمن تشکر از همه دست اندرکاران اجرای پروژه بزرگ مترو قم، روند پیشرفت صورت گرفته نسبت به بازدید سال 1397 ایشان را قابل توجه دانست و استفاده از همه ظرفیت های شهر مقدس قم را به عنوان ام القری جهان تشیع در جهت حمایت از مترو قم ضروری دانست.

بازدید سال 1397

تگ ها :
آخرین اخبار

صنعت موتور محرکه اقتصاد و عامل توسعه کشور

انگشت باف مدیر عامل سازمان قطار شهري قم با صدور پیامی ضمن تقدیر از تلاش های فعالان عرصه صنعت به ویژه صنایع مرتبط با  پروژه های مترو و منوریل، روز دهم تیر ماه را که به عنوان روز صنعت و معدن نامگذاری گردیده  را تبریک گفت.


مناسب سازی ایستگاه‌های مترو قم برای معلولان و نابینایان

معاون فنی و اجرایی سازمان قطار شهری قم گفت: پروژه متروی قم در بحث طراحی و اجرا با توجه به ضوابط و مقررات معماری برای افراد دارای معلولیت و نابینایان طراحی و مناسب‌سازی شده است.


بازدید مدیران استان و شهرداری از پروژه های قطار شهری

استاندار قم: به واسطه زحمات همکاران  شهرداری و سازمان قطار شهری، اقدامات خوبی در پروژه مترو قم صورت گرفته است.


برق دار شدن فاز نخست خط یک مترو قم

مدیر عامل سازمان قطار شهري قم، برق دار شدن فاز نخست خط یک مترو را گام مهمی در جهت راه اندازی و بهره برداری از این پروژه کلان در جهت خدمت رسانی به شهروندان دانست.


تبریک روز کارگر توسط مدیرعامل سازمان قطار شهری قم

انگشت باف مدیر عامل سازمان قطار شهري قم با صدور پیامی ضمن تقدیر از تلاش های کارگران زحمتکش پروژه های مترو و منوریل، فرا رسیدن هفته کار و کارگر را تبریک گفت.


استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در پروژه مترو قم

معاون بهره برداری سازمان قطار شهری قم: استفاده از توان و ظرفیت های شرکت های دانش بنیان و توانمند داخلی از ابتدای پروژه مترو قم تا کنون در اولویت های سازمان قطار شهری قرار داشته است.


تست و تحویل گیری موانع انتهایی خط یک مترو قم

معاون بهره برداریسازمان قطار شهری شهرداری قم از تأمین موانع انتهای پروژه خط یک مترو قم با استفاده از توان داخلی و تولیدکنندگان داخلی خبر داد.


اتصال پردیسان به میدان 72 تن  توسط خط B متروی قم

دکترآقامیری: خط  Bمترو قم از سایت ۵۶۰ هکتاری آغاز و تا میدان ۷۲ تن ادامه خواهد داشت.


افزایش ۵۰۰ درصدی مبلغ اوراق مشارکت سال ۱۴۰۲ متروی قم

مدیرعامل سازمان قطار شهری قم گفت: اوراق مشارکت پروژه کلان متروی قم با افزایش قابل توجه ۵۰۰ درصدی، معادل مبلغ ۲۵ هزار میلیارد ریال توسط وزارت کشور تعیین شد.


برآورد هزینه احداث هر کیلومتر خط 2 مترو قم

هزینه بهاء تمام شده برای هر کیلومتر خط 2 مترو قم، تقریباً 40 الی 45 میلیون یورو برآورد می گردد.