ســـازمــان قطار شهــری قــم

Qom Urban Railway Organization

پیشینه و اهداف

سازمان قطار شهری قم در سال 1387، با هدف مدیریت پروژه های عظیم قطارشهری، به همت مسئولان شهری تأسیس گردید که تا کنون این سازمان با بهره گیری صحیح از منابع و رفع موانع و محدودیت ها توانسته پیشرفت چشمگیری در پروژه های تحت مدیریت خود داشته باشد.


قُم کلانشهری است که در ۱۲۰ کیلومتری جنوب تهران پایتخت ایران واقع شده‌ است. این شهر در کنار رودخانه قمرود و در دشت قم قرار دارد. کلانشهر قم مرکز استان قم و شهرستان قم است. جمعیت کلانشهر قم طبق سرشماری ۱۳۹۵ ، ۱٬۲۰۱٬۱۵۸ نفر بوده و هفتمین کلانشهر ایران است. بر مبنای آخرین داده های جغرافیایی طول شهر قم حدوداً ۲۶ کیلومتر می باشد. طبق تحقیقات انجام شده براساس، افزایش جمعیت قم در سال‌های گذشته نشان می‌دهد ، قم تا سال ۱۴۰۵ ، ۱,۵۰۲,۰۰۰ جمعیت خواهد داشت و تا سال ۱۴۱۰، چهارمین شهر پرجمعیت ایران خواهد شد.


از طرف دیگر این شهر نقطه اتصال اصلی ترین راههاي ارتباطی تهران و شمال کشور با جنوب و جنوب غرب و نواحی مرکزي کشور بوده و از این جهت یکی از مهمترین شاهراه هاي مواصلاتی کشور است. مجموعه این خصوصیات سبب گردیده که برنامه ریزي و ساماندهی حمل ونقل و ترافیک شهر قم از اهمیت خاصی برخوردار گردد.


این شهر مدفن فاطمه معصومه دختر موسی بن جعفر، پیشوای هفتم شیعه و به‌طور سنتی محل اقامت بسیاری از روحانیون بلندپایه شیعه بوده‌ است.  اهمیت زیارتی این شهر در درجه نخست مربوط به مرقد فاطمه معصومه بوده و سپس به دلیل وجود مزارهای متعدد علویان و نوادگان امامان و همین‌طور مسجد جمکران است. این شهر پس از مشهد دومین شهر زیارتی ایران است. 

شهر مقدس قم سالیانه میزبان ده ها میلیون مسافر و زائر از سر تا سر ایران و جهان اسلام است که احداث خط A   قطار شهري قم  به طول 14.8 کیلومتر با 14 ایستگاه در مرحله احداث و خط B قطار شهری قم به طول 22 کیلومتر با 16 ایستگاه در مرحله مطالعات فنی و مهندسی و خط منوریل به طول کلی 6.8 کیلومتر با 8 ایستگاه تا مصلی می تواند پاسخگوي نیاز مسافرتی شهر باشد.

در همین راستا با هدف مدیریت این پروژه های عظیم ریلی، سازمان قطار شهری قم در سال 1387 به همت مسئولان شهری تأسیس گردید که تا کنون این سازمان با بهره¬گیری صحیح از منابع و رفع موانع و محدودیت ها توانسته پیشرفت چشمگیری در پروژه های تحت مدیریت خود داشته باشد.


سازمان قطار شهری قم اهداف ذیل را جهت مدیریت پروژه های ریلی شهری دنبال می کند:
- برنامه ریزی صحیح منابع سازمانی و جذب منابع مالی جدید ملی و استانی و جذب منابع مالی بخش خصوصی جهت تسریع در روند اجرایی پروژه ها

- جذب و بکارگیری منابع شایسته و متعهد انسانی با نظر به رویکرد تعالی سازمانی

- سعی در پیاده سازی شیوه های اجرایی کارا و موثر و در نهایت تحصیل بهره وری

- پیگیری استفاده از تسهیلات مالی ملی نظیر: اوراق مشارکت، فاینانس، صندوق توسعه ملی و ...

- تلاش در جهت ایجاد تعامل سازنده بین ارگان ها و نهادهای شهری و استانی در جهت تسریع در روند اجرایی پروژه ها

خطوط مترو

Metro lines

خطوط مونوریل

monorail lines

فرصت سرمایه گذاری

investment opportunity

فضاهای تجاری

Commercial spaces