ســـازمــان قطار شهــری قــم

Qom Urban Railway Organization

شتاب عملیات اجرایی مترو قم بر ریل حرکت

04 اردیبهشت 1401

مدیر عامل سازمان قطار شهری قم بیان داشت با برنامه ریزی های صورت گرفته جهت پیشبرد اهداف ساخت و توسعه فاز نخست خط ۱ مترو، امیدواریم با برطرف کردن موانع سال گذشته بتوانیم تا نیمه اول سال جاری تست گرم مترو را انجام دهیم.(تاریخ انتشار۱۴۰۱/۰۲/۰۴)

image

به گزارش واحد خبر سازمان قطار شهری قم، مهندس منصور درویشی با اشاره به تحریم های ظالمانه و عدم تأمین ناوگان به عنوان اصلی ترین دلایل تاخیر در تست سرد وگرم به پیشرفت های مناسب اخیر در پیشبرد فاز نخست خط ۱ مترو بیان داشت: با پیش بینی های انجام شده در خصوص تأمین منابع مالی بموقع، تجهیزات و ناوگان مورد نیاز امیدواریم شاهد انجام تست گرم تا ۶ ماه آینده باشیم.

مهندس درویشی ضمن بیان برکات سفر اخیر ریاست محترم جمهوری به شهر مقدس قم برای پروژه مترو افزود: سال گذشته تخصیص بودجه طرح قطار شهری قم به صورت صد در صد بعلاوه کمک نقدی بیش از ۱۰۰ میلیارد ریالی برای مترو قم انجام گرفته و سقف اوراق مشارکت سال ۱۴۰۰ مترو نیز به ۶۰۰۰ میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است که در سال جاری هزینه خواهد شد.

مدیر عامل سازمان قطار شهری قم در خصوص تأمین ناوگان مورد نیاز عنوان کرد: جهت تست سرد وگرم نیاز به ۱ رام قطار می باشد که در حال مذاکره برای انعقاد قرارداد استقراض با شرکت بهره برداری تهران هستیم و هم چنین برای مسافرگیری فاز نخست خط ۱ مترو، حداقل نیاز به ۳ رام قطار می باشد که هم اکنون مذاکره جهت خرید یا استقراض در دستور کار قرار دارد.

وی با ارائه گزارش تکمیل پست برق 63/20 کیلو ولت نواب و آمادگی صددرصدی خدمت رسانی آن در پروژه مترو عرضه داشت؛ تمهیدات لازم در خصوص تأمین تجهیزات مورد نیاز و برگزاری مناقصات آنها از جمله پله برقی و آسانسور و نیز ماشین آلات تخصصی ریلی و تکمیل سیستم های تهویه، مخابرات، اعلام حریق و ... در حال انجام می باشد.

مهندس درویشی با اشاره به پیشرفت عمرانی مسیر و ایستگاه های فاز اول ارائه داشت: فاز نخست خط ۱ مترو، مسیری به طول ۶ کیلومتر با ۶ ایستگاه از قلعه کامکار تا میدان شهید مطهری را شامل می گردد که عملیات روسازی و ریل گذاری آن به اتمام رسیده و نصب اغلب تجهیزات مربوطه در ایستگاه های مسافرگیری فاز اول شامل ایستگاه میدان مطهری و کشاورز انجام شده است و با عنایت به عملیات عمرانی ایستگاه ها با پیشرفت میانگین حدود بیش از ۹۰ درصدی، این فاز آماده انجام بهره برداری اولیه می باشد.

تگ ها :
آخرین اخبار

بازدید مدیران استان و شهرداری از پروژه های قطار شهری

استاندار قم: به واسطه زحمات همکاران  شهرداری و سازمان قطار شهری، اقدامات خوبی در پروژه مترو قم صورت گرفته است.


برق دار شدن فاز نخست خط یک مترو قم

مدیر عامل سازمان قطار شهري قم، برق دار شدن فاز نخست خط یک مترو را گام مهمی در جهت راه اندازی و بهره برداری از این پروژه کلان در جهت خدمت رسانی به شهروندان دانست.


تبریک روز کارگر توسط مدیرعامل سازمان قطار شهری قم

انگشت باف مدیر عامل سازمان قطار شهري قم با صدور پیامی ضمن تقدیر از تلاش های کارگران زحمتکش پروژه های مترو و منوریل، فرا رسیدن هفته کار و کارگر را تبریک گفت.


استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در پروژه مترو قم

معاون بهره برداری سازمان قطار شهری قم: استفاده از توان و ظرفیت های شرکت های دانش بنیان و توانمند داخلی از ابتدای پروژه مترو قم تا کنون در اولویت های سازمان قطار شهری قرار داشته است.


تست و تحویل گیری موانع انتهایی خط یک مترو قم

معاون بهره برداریسازمان قطار شهری شهرداری قم از تأمین موانع انتهای پروژه خط یک مترو قم با استفاده از توان داخلی و تولیدکنندگان داخلی خبر داد.


آیت الله اعرافی: پیشرفت پروژه مترو قم نسبت به بازدید سال 1397 قابل توجه است

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با حضور در ایستگاه مترو شهید مطهری ضمن بازدید از روند احداث این ایستگاه در جریان آخرین وضعیت اجرای پروژه بزرگ خط یک مترو قم قرار گرفت.


اتصال پردیسان به میدان 72 تن  توسط خط B متروی قم

دکترآقامیری: خط  Bمترو قم از سایت ۵۶۰ هکتاری آغاز و تا میدان ۷۲ تن ادامه خواهد داشت.


افزایش ۵۰۰ درصدی مبلغ اوراق مشارکت سال ۱۴۰۲ متروی قم

مدیرعامل سازمان قطار شهری قم گفت: اوراق مشارکت پروژه کلان متروی قم با افزایش قابل توجه ۵۰۰ درصدی، معادل مبلغ ۲۵ هزار میلیارد ریال توسط وزارت کشور تعیین شد.


برآورد هزینه احداث هر کیلومتر خط 2 مترو قم

هزینه بهاء تمام شده برای هر کیلومتر خط 2 مترو قم، تقریباً 40 الی 45 میلیون یورو برآورد می گردد.


آماده سازی کلیّات پیوست فرهنگی پروژه های سازمان قطار شهری قم

مدیر عامل سازمان قطار شهری شهرداری قم: احداث و توسعه زيرساخت پروژه هاي زيربنايي، نقش مهم و موثري را در ارتقاء سطح فرهنگي و اجتماعي استفاده كنندگان و ساكنين مجاور، ايفاء ميكند.